Pasen op Kreta 2012: Omschrijving van paasvakantie op Kreta met activiteiten. Tijdens de paasdagen koken wij op Zorbas Beach gezamenlijk met onze gasten. U bent van harte welkom op Kreta om Grieks Pasen te vieren. Grieks Pasen in 2012 is op 15 April.
Programma voor Grieks Pasen op Kreta 2012: Donderdag voor Pasen: een bezoek aan een oude ambachtsmarkt. We laten u oude Kretenzer ambachten zien: een pottenbakkerij, houtsnijden, raki maken en een wijn proeflokaal. Hier kunt u meer te weten komen over de traditionele Griekse keuken, een Kretenzer kruidenzolder, waskaarsen fabriek, imker en honing maken. U kunt tevens een Kretenzer boerderij met verschillende dieren bezoeken en koffie drinken op een Grieks pleintje. Onderweg bezoeken we diverse bergdorpen om u te laten zien hoe men op het eiland Pasen voorbereidt.
Vrijdag voor Pasen: Goede vrijdag op Kreta heet “Grote vrijdag”. Op “Grote vrijdag” is iedereen druk bezig met de laatste voorbereidingen voor het Griekse Paasfeest. Rivieren tocht: dit is een wandeling van 10-12 kilometer. Deze wandeltocht is geschikt voor iedereen. We wandelen tijdens deze rivieren tocht door prachtige natuur, we laten u onbekend Kreta zien. Deze wandeling is natuur, cultuur en veel Kreta. Inschrijven is noodzakelijk.
Zaterdag voor Pasen: Griekse Kookles en voorbereiden van Griekse Paasgerechten. Aanvang 13.00 uur. Om 23.15 uur wandelen we vanuit de appartementen naar de grote kerk in Gournes voor de paasviering. Om middernacht wordt er een Judas pop verbrandt bij de grote kerk in Gournes. Er is veel vuurwerk en het hele dorp loopt uit om het paasfeest in te luiden.
Zondag, eerste Paasdag op Kreta: Grieks Paasfeest, aanvang 12.00-13.00 uur. We gaan traditioneel lam grillen en genieten van een uitgebreide Paaslunch & diner in de zon. Een dag met veel Griekse (live) muziek en cultuur. Op deze dag viert u het traditionele Pasen op Griekenland.
Maandag, tweede Paasdag: een Paaswandeling van10-12 kilometer op Kreta. Dit is een avontuurlijke tour door een prachtige omgeving met veel bloemen en wildernis. We vertrekken vanaf de accommodatie om 11.00 uur en we zijn weer terug rond 17.30 uur.
Dinsdag na Pasen: Kookles in de bergen. Een kook middag op locatie. In de morgen bezoeken we eerst de grote zigeuner markt in Alikarnasos. We vertrekken om 10.00 uur. We zijn terug op de accommodatie om 12.30 uur. Daarna vertrekken we om te koken in de bergen om 13.00 uur. Tijdens deze kookworkshop maakt u kennis met diverse Griekse kookkunsten, we plukken kruiden en maken kruidenthee uit de bergen. We zijn weer terug op de accommodatie om 17.00-17.30 uur.
Veel mensen zijn eigenlijk niet bekend met het vieren van Pasen in Griekenland. Wij zullen er u er iets meer over vertellen: nergens ter wereld wordt de paasweek zo intens beleefd als in Griekenland. De natuur is tijdens deze periode op haar mooist. Vanaf de maandag voor Pasen wordt hier elke dag “groot” genoemd: bijvoorbeeld “Grote maandag” etc. Op al deze “grote” dagen is het leuk om in de dorpen te gaan kijken naar de voorbereidingen voor het paasfeest. De bedrijvigheid is enorm. Bijna alle dorpen maken een paasvuur, dat wordt aangestoken op de Grote zaterdag. De jeugd is de hele week zoet met het verzamelen van hout. In het ene dorp is de brandstapel nog groter dan in de andere. Ook is er vaak een soort rivaliteit tussen de dorpen wie het grootste vuur heeft. Tijdens deze week gaat er bij het verzamelen van het hout al veel vuurwerk de lucht in.
Tijdens de voorbereidingen van Paasfeest is het de moeite waard om op een marktpleintje te gaan zitten. Oude Griekse vrouwen lopen langs met brood dat ze thuis maken. Hun eigen paasbrood wordt dan gebakken in de oven van de lokale bakker. Eieren worden overal rood geverfd. Soms gebeurt dat nog op de ouderwetse manier: zodat de eieren van binnen na twee dagen net zo rood zijn! Op Goede Vrijdag, “Grote” vrijdag, gaat iedereen ‘s avonds naar de kerk. Vanuit de kerk loopt de priester voorop met achter hem een symbolisch graf van Christus.
De jonge jongens die dit mooi versierde graf dragen zijn bijna altijd de jongens die het jaar daarop naar militaire dienst gaan. Dit is eigenlijk een ongeschreven dorpsregel. De jongens gaan met het versierde graf langs alle kapelletjes en kerkjes van het dorp.
Oude vrouwen gaan gebukt onder het graf door, met de hoop op wonderen. Als de stoet terug komt in de kerk waar ze begonnen zijn, gaat iedereen naar huis. Thuis wordt dan salade en vaak vissoep gegeten. Op Grote zaterdag begint eigenlijk het paasfeest. Na 40 dagen van vasten (dit doet meestal alleen de oudere generatie) mag iedereen weer aan het vlees en de melk.
Op zaterdagavond (Pasen) verkondigt de priester dat om 12 uur Christus op zal staan. Maar laten we zeggen dat die priester bijna nooit verstaanbaar is, want als hij naar buiten komt barst het vuurwerk los! De lucht ziet rood en het is een zwaar geknal. In de vroegere jaren deed men dat op Kreta met pistolen.
Iedereen gaat nu met een kaarsje het “heilige” vuur halen bij de priester. Dit is vuur uit Jeruzalem. Dan loopt iedereen naar huis met een brandend kaarsje. Wat u dan ziet is echt geweldig: er rijden mensen met de auto van de kerk naar hun huis om er voor te zorgen dat het kaarsje niet uitwaait! Eigenlijk is de traditie om naar huis te lopen met een brandend kaarsje in je hand. Thuis aangekomen brandt men met het kaarsje een zwart kruis boven de deur voor een goed jaar.
Let er maar eens op als u in Griekenland bent: u zult regelmatig boven een deur een zwart kruis tegenkomen. Ook worden er eieren kapot geslagen: ei tegen ei. Er wordt veel gegeten tot laat in de avond.
Eerste Paasdag op Kreta: de traditie van Eerste Paasdag is nog steeds leuk. Vroeg in de morgen wordt het lam aan het spit gemaakt en het hout van druiven en olijven wordt aangestoken. Het is een hele klus om een lam goed aan het spit te krijgen. Het lam moet zeker 6 uur draaien. Dus gaat het paaslam al om 8 uur ‘s morgens boven het vuur. Het eerste wijntje gaat er dan al vroeg in. Om een uur of 2 in de middag gaat de familie aan tafel, overal klinkt dan gezellige Kretenzer muziek en dat doen we op maandag nog eens over.
Als u geïnteresseerd bent in paasvakantie op Kreta, kunt u ons altijd een e-mail sturen. We bieden u mogelijkheden in combinatie met accommodatie op Kreta, Griekenland. Kijk op onze accommodatie pagina: Paasvakantie appartementen verhuur
Excursies met Pasen Kreta Deze pagina biedt u veel informatie over: vakantie mogelijkheden op Kreta voor Pasen 2012.
Datums voor Grieks Pasen:
zondag 15 april 2012
zondag 5 mei 2013
zondag 20 april 2014 (valt dit jaar gelijk met ons Pasen)
zondag 12 april 2015
zondag 1 mei 2016
zondag 16 april 2017 (valt dit jaar gelijk met ons Pasen)
zondag 8 april 2018
zondag 28 april 2019
zondag 19 april 2020
zondag 2 mei 2021
zondag 24 april 2022
zondag 16 april 2023
zondag 5 mei 2024
zondag 20 april 2025 (valt dit jaar gelijk met ons Pasen)
Copyright 1999-2012 ZORBAS: Voor vragen en informatie mail naar:
zorbas-kreta@live.nl & info@zorbas.nl